ODS Zlín Logo

Aktuality

Ke zmenšení památkové zóny ve Zlíně nedojde, v otázce úprav chce město jednat se Zlínským krajem

28. 2. 2023

Pokud si chtějí občané města Zlína upravit své domy, většinou to s sebou nese komplikace. Každá stavební úprava (např. fasády) musí být schválena památkáři. Do budoucna by však tento postup mohl být o poznání jednodušší a rychlejší.

O zmenšení památkové zóny usiluje město již delší dobu, potýká se však s nesouhlasem ministerstva kultury. Hned po Praze má Zlín největší památkovou zónu v zemi, a to o rozloze zhruba 430 hektarů.

„Zlín není jen městem baťovské architektury. Ucelenost s lokalitami, které se stavebně rozvíjely paralelně s ní, proto nechceme narušit,“ uvedla Martina Hladíková, náměstkyně primátora, která má památkovou péči v kompetenci.

Město se pokusí pozměnit pravidla, na jejichž základě mohou lidé domy upravovat, spolu se Zlínským krajem. Ten by mohl podmínky zmírnit.

„Zlínská architektura je jedinečná. Na druhou stranu, když lidé potřebují něco v památkové zóně opravit a vybudovat, znamená to pro ně velké náklady navíc,“ doplnila Martina Hladíková.

Jednání na toto téma by měla proběhnout ještě na konci února, přesný plán zatím není jasný. Měly by ale být určeny úpravy/stavby, u kterých nebude třeba stanovisko památkářů.

„Kdyby lidé například měnili okna, nemuseli by žádat o souhlas památkovou péči. Při rekonstrukcích by se jim tím hodně ulevilo,“ zakončila Martina Hladíková.

Zdroj: iDNES.cz
Foto: Dalibor Glück, MAFRA

Další aktuality

Ochrana osobních údajů