ODS Zlín Logo

Aktuality

Sály zlínského Kongresového centra nesou jména po architektce Jiřičné a bývalé primátorce Ondrové

13. 3. 2024

Počínaje 5. březnem nese Velký sál označení Sál Evy Jiřičné, Malý sál pak pojmenování Sál Ireny Ondrové.

Slavnostní večer, na kterém se podílelo město Zlín, Zlínský kraj a Univerzita Tomáše Bati, se konal při příležitosti oslav 85. narozenin architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné, která se spolu s bývalou primátorkou Irenou Ondrovou významně podílela na vzniku Kongresového centra.

Nápad na změnu pojmenování sálů přinesla náměstkyně primátora města Zlína Martina Hladíková. „Paní Jiřičná, jejíž architektonický styl se vyznačuje elegancí, funkčností a inovativním přístupem k materiálům, navrhla pro Univerzitu Tomáše Bati budovu Univerzitního centra, v níž sídlí rektorát a knihovna, a také Fakultu humanitních studií na Štefánikově ulici. Je také autorkou projektu rekonstrukce univerzitní auly na ulici Mostní,“ doplnila Hladíková.

Paní Eva Jiřičná se také dočká významného ocenění ze strany Zlínského kraje, a to Záslužného vyznamenání 1. stupně, které obdržely zatím pouze čtyři osobnosti, mezi nimi také např. Emil Zátopek.

„Jsem upřímně dojatá pozorností, kterou se mi v mém rodném městě dostalo. Zatím nikdy se mi nestalo, abych se vrátila do budovy, kterou jsem navrhla a viděla sál se svým jménem. Děkuji všem a především týmu, který se na projektu podílel. Velký sál by měl být možná pojmenován po Ireně Ondrové, protože to byla ona, kdo se na vzniku Kongresového centra velkou měrou podílel,“ uvedla Eva Jiřičná.

Zdroj a foto: Zlin.eu

Další aktuality

Ochrana osobních údajů